Jaka jest najlepsza pora na ćwiczenia

Jaka jest najlepsza pora na ćwiczenia

Znalezienie czasu na ćwiczenia może być trudne. Jednak trening o określonych porach dnia może pomóc w osiągnięciu celów zdrowotnych i sprawnościowych. Jaka jest więc najlepsza pora na przystąpienie do ćwiczeń?

Trening poranny

Wczesnym rankiem jest mniej rozproszeń i mniejsza konkurencja. Z kolei poranne rozpoczęcie treningu oznacza, że ​​praca lub szkoła jeszcze się nie rozpoczęły, a na zajęcia towarzyskie jest jeszcze za wcześnie. Z kolei, jeżeli zdecydujemy się na przesunięcie ćwiczeń na późniejszą porę, może to doprowadzić do szukania wymówek, żeby nie rozpoczynać treningu.

Poranne ćwiczenia to dobry sposób na rozpoczęcie dnia, ponieważ poprawiają nastrój i dodają energii.

Kolejną korzyścią ćwiczeń o poranku jest lepszy sen. Badanie wykazało, że trening o godzinie 7:00, a nie 13:00, czy 19:00, może poprawić jakość naszego snu.

Poranny trening to także zwiększona aktywność. Może nam skutecznie pomóc w zwiększeniu ogólnej aktywności fizycznej w ciągu dnia. Wyniki badań wskazują, że kobiety, które ćwiczyły rano, były bardziej aktywne przez resztę dnia. Natomiast, gdy nie ćwiczyły o poranku, ich poziom aktywności w ciągu dnia był niższy.

Decydując się na trening wczesnym rankiem, możemy spalić więcej tłuszczu na pusty żołądek. Ćwicząc na pusty żołądek, możemy spalić do 20% więcej tkanki tłuszczowej. Prawdopodobnie łatwiej to zrobić przed porannym śniadaniem.

Trening popołudniowy

Jeśli wolimy ćwiczyć w godzinach popołudniowych, powinniśmy wiedzieć, że w ten sposób również możemy uzyskać wiele wspaniałych korzyści.

Jedną z nich jest pomoc w trawieniu. Lekki spacer po obiedzie może pomóc w pracy układu trawiennego. Jeśli cierpimy na cukrzycę typu 2, spacer po obiedzie może pomóc w poprawie wchłaniania glukozy. Ponadto, spacer to świetny sposób na poprawę nastroju.

Takie ćwiczenia łagodzą również stres. Robią to przez obniżanie poziomu hormonów stresu w organizmie, w tym poziom hormonów adrenaliny i kortyzolu.

Trening po południu to również dobra forma rekreacji. Możemy spędzić czas z przyjaciółmi, zapomnieć o problemach i uwolnić się od stresujących sytuacji codziennego życia.

Jeżeli zdecydujemy się na te ćwiczenia, uzyskamy też lepszą wydajność. Naukowcy twierdzą, że czas reakcji jest najlepszy po południu. Jest to przydatne podczas gry w piłkę nożną, koszykówkę, czy tenis.

Trening wieczorny

Ćwiczenia wieczorne wspierają dobry sen, o ile nie ćwiczymy zaraz przed położeniem się do łóżka. Natomiast energiczne ćwiczenia przed snem mogą skutkować gorszą jakością snu. Kiedy ćwiczymy, nasze ciało uwalnia endorfiny. Chemikalia te mogą ograbiać nas ze snu.

Trening tego typu podnosi też temperaturę ciała. A ten wzrost temperatury ciała jest sygnałem dla naszego zegara biologicznego, że czas się obudzić. Temperatura ciała spada dopiero po około 60-90 minutach.

Warto zaznaczyć, że jeśli ćwiczenia nie pozwalają nam zasnąć, nie powinniśmy ćwiczyć 1-2 godziny przed snem. Dzięki temu będziemy mieć wystarczająco czasu, aby nasz mózg mógł się wyciszyć, a poziom endorfin zmniejszyć.

Najlepszy czas na trening

Jaki jest najlepszy czas na ćwiczenia? Najlepszy czas jest wtedy, kiedy pasuje nam najlepiej. Jeśli nie jesteśmy rannym ptaszkiem, to poranny trening może być dla nas bardzo niewygodny. I być może wtedy najlepiej skorzystać z siłowni zaraz po pracy. Jednak najważniejsze jest, aby wybrać czas, który pasuje do naszego harmonogramu i stylu życia.

Ważne jest również, aby znaleźć takie ćwiczenia, które sprawiają nam przyjemność. Dzięki temu uzyskamy motywację do kontynuowania treningu. Z tego względu warto wypróbować różne rodzaje ćwiczeń o różnych porach dnia, żeby zobaczyć, co odpowiada nam najlepiej.

Niezależnie od pory dnia, w której zdecydujemy się ćwiczyć, musimy pamiętać, że każdego tygodnia potrzebujemy co najmniej 150 minut ćwiczeń o umiarkowanej intensywności albo 75 minut ćwiczeń energicznych. Powinno to być rozłożone na cały tydzień. Natomiast dzieci w wieku 6 -17 lat powinny być aktywne co najmniej 60 minut dziennie.