4 poparte nauką sposoby motywowania się do ćwiczeń

4 poparte nauką sposoby motywowania się do ćwiczeń

Czy chcesz, aby okazjonalne zajęcia siłowe lub niedzielna sesja spinów stały się regularnym rytuałem? Być może jesteś jedną z wielu osób, które ćwiczą tylko okazjonalnie, pomimo że chciałyby to robić częściej, ale nie potrafią znaleźć odpowiedniej motywacji. Tym samym nie mogą też uczynić z treningu części swojej dziennej rutyny.

Spójrzmy zatem na niektóre z najlepszych popartych naukowo strategii na zwiększanie motywacji do treningu.

Przyznawaj sobie nagrody

Oczywiście, większość osób motywują hasła typu „ćwiczenia poprawiają zdrowie” albo „ćwiczenia pomagają regulować wagę”. Jednakże, jeśli na Ciebie to nie działa, warto wypróbować metodę, która sprawi, że korzyści płynące z treningu będą bardziej namacalne. Na przykład można zdecydować się na przygotowywanie pysznych, zdrowych smoothie.

W ten sposób można stworzyć neurologiczną „pętlę nawyku”, która będzie mogła wyzwalać odpowiednie zachowanie, następnie wprowadzać rutynę, a później otrzymywać nagrodę za wykonaną pracę. Nagroda może mieć tak ogromną moc, że przekona nasz mózg, aby się do niej „przyczepił” i wypracował mantrę mówiącą, że takie ćwiczenia przynoszą świetne nagrody. Takie podejście zwiększa szanse, że rutyna stanie się nawykiem.

Z biegiem czasu motywacja staje się nieodłączna, ponieważ mózg zaczyna kojarzyć pot i ból z przypływem endorfin – a więc tych substancji chemicznych, które uwalniają się w mózgu i są odpowiedzialne za tę moc, jaką czuć po skończonym treningu. A kiedy już wytrenujesz swój mózg, aby rozpoznawał, że trening już sam w sobie jest nagrodą, wówczas nie będzie potrzebny nawet bonusowy smoothie.

Podpisz umowę zobowiązującą

Badania pokazują, że dotrzymanie obietnicy jest łatwiejsze w wykonaniu, jeśli składamy ją w obecności przyjaciół. Można nawet to wynieść na wyższy poziom – podpisując umowę albo zgadzając się na płacenie kumplowi 50 zł za każdym razem, gdy opuścisz trening itd.

Na przykład, obiecujesz, że będziesz ćwiczyć 30 minut trzy razy w tygodniu przez 12 tygodni. A jeśli się nie wywiążesz, zapłacisz jakąś karę. Może to być kara pieniężna albo wyręczenie kogoś w domowych obowiązkach itd. I niech Twoi znajomi wiedzą, że nie dotrzymałeś słowa.

Faktem jest to, że na początku może nie być zbyt przyjemnie. Jednakże należy ominąć początkowe niezadowolenie, aby czerpać długoterminowe korzyści.

Rozważ pozytywne myślenie

Wielbiciele pozytywnego myślenia od dawna promują wizualizację korzyści płynących z zachowania jako strategię motywacyjną. Na przykład, kiedy zastanawiasz się, czy rano wstać z łóżka, żeby pobiegać, wyobraź sobie, jak promienie słońca będą ogrzewać Twoją twarz, jak będziesz czuć zapach tysięcy kwiatów na pobliskiej łące albo słyszeć kojący śpiew ptaków, biegnąc parkową alejką. Albo, jak będziesz zachwycony, gdy ujrzysz, jak rozwijają się Twoje nowe mięśnie.

Po zdefiniowaniu swojego celu i wizualizacji rezultatów musisz określić, co Cię powstrzymuje. Jest to technika nazywana „kontrastowaniem mentalnym”. Powiedzmy, że czujesz się zbyt zmęczony, by po pracy iść na siłownię. Kiedy wyobrazisz sobie tę przeszkodę, wówczas możesz wymyślić sposób, jak ją pokonać i opracować plan działania. Na przykład możesz przełączyć się na treningi poranne lub w porze obiadowej. Albo iść z pracy prosto na siłownię, zamiast do domu.

Znajdź swoją społeczność fitness

Spójrzmy prawdzie w oczy: nikt nie może zapłacić Ci za więcej przysiadów, pokonywanie większej liczby kilometrów lub cięższe podnoszenie. W niedawnym badaniu, przeprowadzonym przez National Bureau of Economic Research, naukowcy odkryli, że nagradzanie nowych członków siłowni voucherami o wartości 100 lub 200 PLN za trening miało niewielki lub zerowy wpływ na ich motywację do ćwiczeń.

Z tego względu najlepszą inspiracją do podniesienia się z fotela i rozpoczęcia ćwiczeń jest silna, wspierająca społeczność. Dobra zabawa, przybijanie piątek, słowa zachęty i poklepywanie po ramieniu, to rzeczy, których po prostu nie można kupić za pieniądze. Każdy rodzaj sportu dysponuje grupami wspierających się wzajemnie entuzjastów. Dlatego powinieneś znaleźć taką formę treningu, który sprawi, że będziesz czuł się z tym dobrze. I pamiętaj, że warto otaczać się osobami, które pomogą Ci zwiększyć siłę i pewność siebie.