5 najlepszych sportów na relaks

5 najlepszych sportów na relaks

Oczywiste jest, że ćwiczenia fizyczne eliminują stres i dlatego pomagają nam poczuć się zrelaksowanym. A przy okazji poprawiają stan naszej skóry, zwłaszcza jeśli cierpimy na trądzik. Jednak przy tak szerokim wyborze rodzajów sportów i treningów, czasami trudno znaleźć dyscypliny skuteczne przy zwalczaniu stresu. Z tego względu postanowiliśmy przedstawić najlepsze z nich.

Joga: najlepsza do kontrolowania stresu

Charlie Hagan, dyrektor ds. szkoleń i żywienia w firmie Hagan and Pappin w Londynie, poleca jogę i pilates. Obie formy ćwiczeń koncentrują się na kontroli ciała, ruchu i oddychaniu. Natomiast rozwijanie skutecznych wzorców oddychania jest niezbędne do kontrolowania stresu.

Skupienie się na ciele i oddychaniu jest niesamowicie relaksujące. Na dłuższą metę zoptymalizuje również postawę naszego ciała, dzięki czemu będziemy wyglądać i czuć się energicznie i pozytywnie. Nawet mistrzowskie drużyny rugby decydują się na pilates poza sezonem, aby wzmocnić swoje ciało i uczynić je odpornym na kontuzje.

Sztuki walki: najlepsze na wyładowanie frustracji

Boks i inne sztuki walki są bardzo popularne i zdecydowanie świetnie nadają się do łagodzenia stresu. Uderzenie w worek treningowy to prawdziwa gratka, szczególnie jeśli zmagamy się z frustracją, której pragniemy się pozbyć. Badania wykazują, że sztuki walki mają pozytywny wpływ na ogólny nastrój i zmniejszają poziom frustracji.

Sporty drużynowe: najlepsze dla ducha zespołu

Sporty drużynowe, takie jak piłka nożna, hokej i futbol, są doskonałym sposobem na pozbycie się stresu. Oprócz tego, że mają charakter stop-start, zapewniają doskonały trening interwałowy o wysokiej intensywności. A przy tym poprawiają zdrowie układu krążenia i uwalniają endorfiny, jednocześnie zapewniając dobre samopoczucie dzięki wyjątkowemu duchowi zespołu.

Pływanie: najlepszy wzmacniacz zdrowia

Pływanie przynosi wiele korzyści i jest doskonałym sposobem na poprawę zdrowia. Zapewnia trening aerobowy całego ciała, uwalniając serotoninę (hormon łagodzący stres). Ażeby uzyskać doskonały trening cardio, należy wykonać niewielką liczbę szybkich basenów z przerwami. Natomiast dla relaksującego treningu terapeutycznego warto wykonać kilka wolnych basenów z przerwami.

Podnoszenie ciężarów: najlepsze dla endorfin

Podnoszenie ciężarów powoduje, że organizm uwalnia endorfiny, które świetnie radzą sobie ze stresem. Przysiady, martwy ciąg i wyciskanie na ławeczce promują równowagę hormonalną, jaka jest niezbędna m.in. dla zdrowia skóry.