Jak stworzyć plan treningu

Jak stworzyć plan treningu

Prostym i skutecznym sposobem, aby utrzymać regularne treningi w formie wygodnego nawyku, jest stworzenie planu treningu. Badania sugerują, że wejście w taki nawyk może potrwać zaledwie 18 dni. Jednak w większości potrzebujemy na to około 66 dni. Wyrobienie sobie nowego nawyku tylko jedno z rozwiązań, które znacznie przyczynia się do utrzymywania nas na drodze do celu.

Oto najlepsze sposobami na stworzenie i regularne korzystanie z udanego planu treningu.

Mądrze wykorzystuj czas

Kiedy celem jest zapewnienie spójności treningów, wówczas nawet krótsza sesja na siłowni jest lepsza niż żadna. Więc jeśli masz mało czasu, postaw na jakość, a nie ilość. Wypróbuj trening obwodowy lub interwały, aby przyspieszyć tętno bez wyścigu z czasem.

Bądź odpowiedzialny

Zapisz się na zajęcia taneczne, zarezerwuj sesję treningową lub spotkaj się ze znajomym, żeby pobiegać. Trudniej porzucić plany treningowe, jeśli ktoś nas w tym wspiera. Ponadto, pozytywne chwile z kumplami sprawią, że czas popłynie jeszcze szybciej.

Znajdź trochę czasu

Kiedy życie staje się gorączkowe, zarezerwowanie solidnej porcji czasu na wyciskanie potów może okazać się trudne. W takim przypadku spróbuj planować krótsze, 10-15 minutowe serie ćwiczeń w ciągu dnia, aby uzyskać te same korzyści, jakie daje pojedynczy trening.

Bądź realistą

Wyłączanie budzika pięć razy w tygodniu? Raczej jest mało prawdopodobne, że rutyna treningowa we wczesnych godzinach porannych utrzyma się dłużej niż kilka dni. Dlatego najważniejsze jest, aby znaleźć sobie najdogodniejszy czas na ćwiczenia (tylko należy się upewnić, że wybrana siłownia czy klub są wtedy otwarte).

Trochę zróżnicowania

Harmonogramy świetnie nadają się do rozpoczęcia rutyny. Jednak nawet najbardziej ekscytujące treningi mogą się znudzić. A to jest niestety powód, żeby z czasem zacząć je pomijać. Niezależnie od tego, jakie masz cele lub pasje, każdego dnia w tygodniu próbuj czegoś innego. Na przykład: zajęcia cardio w poniedziałki, treningi siłowe we środy i weekend z jogą dla relaksu.

Bądź elastyczny

Nawet najlepiej ułożone plany mogą się nie powieść. Być może gonią Cię terminy w pracy, narastają obowiązki zakłócające regularny trening albo nie możesz „wcisnąć” treningu do grafiku ze względu na napięty plan podróży. Nie przejmuj się aż tak bardzo brakiem ćwiczeń. Po prostu w drodze do następnego treningu skup się na zdrowym odżywianiu, rozciąganiu i podejmowaniu zdrowych wyborów.

Baw się na serio

Żadna filozofia – im przyjemniejszy trening, tym większe szanse, że go utrzymasz. Jeśli nie znosisz jazdy na rowerze, po wejściu na siłownię nie wskakuj na rowerek. Wybieraj te ćwiczenia, które przynoszą Ci satysfakcję. Tylko pamiętaj, aby każde z nich poddać solidnym testom, żeby sprawdzić, czy faktycznie jakieś nie jest dla Ciebie.

Warto tu zaznaczyć, że czasami pierwsze minuty treningu mogą być nieprzyjemne. Jednak ćwiczenia na wysokim poziomie na końcu mogą zrekompensować to rezultatami. A to sprawi, że będziesz chciał więcej.