Jak się zmotywować do rzucenia palenia i wytrwania w tym postanowieniu

Jak się zmotywować do rzucenia palenia i wytrwania w tym postanowieniu

Jaka powinna być motywacja do rzucenia palenia papierosów? Niektórzy twierdzą, że strach przed zachorowaniem jest wystarczającą motywacją. Jednak rzeczywistość wygląda nieco inaczej. W wielu szpitalach przebywają chorzy palacze, którym nie udało się rzucić tytoniu, nawet z tą pozornie przekonującą motywacją.

Inni uważają, że dobrym narzędziem motywacyjnym są pieniądze – myślenie o tym, ile możemy zaoszczędzić, rzucając palenie. Tylko że w końcu i tak znajdziemy inne rzeczy, na które możemy wydać pieniądze. I w takim momencie trudno już zauważyć, że zaoszczędziliśmy coś na rzuceniu palenia.

Być może dobrą motywacją byłaby nasza ukochana osoba, partner albo dzieci? Może chcielibyśmy dać im dobry przykład innym, mając nadzieję, że nasi najbliżsi nigdy nie odnajdą przyjemności w paleniu. Jednak należy zaznaczyć, że korzystanie z tego typu motywacji często przynosi efekt przeciwny do zamierzonego. Wystarczy, że nasz partner albo nasze dzieci pokłócą się z nami, a później wykorzystają palenie jako sposób, żeby nam dopiec albo wrócić do nałogu.

Motywacja do zaprzestania palenia

Wszystkie te powyższe, pozornie wielkie motywacje zawodzą z jednego prostego powodu. Obawy o własne zdrowie, oszczędzanie pieniędzy, troska o bliskie osoby – wszystko to tworzy element strachu i stresu, a reakcja palacza w takiej sytuacji to zapalenie papierosa, który tłumi te nieprzyjemne uczucia. Właśnie dlatego takie motywacje rzadko przynoszą oczekiwany rezultat – nierzadko sprawiają, że rzucenie palenia staje się jeszcze trudniejsze.

Jak zachować motywację po rzuceniu palenia

Ażeby mieć pewność, że uda nam się utrzymać motywację do wytrwania poza nałogiem, zawsze najlepiej zachować prostotę. Załóżmy, że z jakiegoś powodu mamy dość palenia. Być może martwimy się naszym zdrowiem, wydatkami na dzienne paczki papierosów, dawaniem złego przykładu najbliższym, czy znalezieniem się pod kontrolą dewastującego uzależnienia.

Zamiast używać jednej, czy nawet wszystkich tych kwestii jako motywacji do wytrwania w naszym postanowieniu, lepiej będzie, jeśli zdecydujemy się rzucić palenie z innego powodu. Powiedzmy sobie, że rzucamy palenie, bo pragniemy cieszyć się życiem, które będzie znacznie przyjemniejsze bez duszącego dymu w naszych płucach. Po prostu powiedzmy sobie, że chcemy cieszyć się cudowną wolnością od tych wszystkich negatywnych wpływów, jakie niosą ze sobą papierosy.

Utrata motywacji po rzuceniu palenia

Powinniśmy dopilnować, że rzucamy palenie z tego jednego pozytywnego powodu, czyli dlatego, że będziemy cieszyć się życiem o wiele bardziej jako osoba niepaląca. Wówczas będą niewielkie szanse na to, że stracimy motywację potrzebną, żebyśmy mogli wytrwać w naszym postanowieniu. W związku z tym należy sobie stale przypominać o powodach, dla których skończyliśmy wydawać pieniądze na tytoń.

Z kolei motywację po rzuceniu palenia można utracić głównie wtedy, gdy korzystamy z krótkoterminowych motywacji lub negatywnych powodów, dla których postanowiliśmy zerwać z tym ohydnym nałogiem. Jeżeli szukacie więcej wskazówek, jakie mogą Wam pomóc w rzuceniu palenia, zapraszamy pod ten link.