5 wskazówek na letni fitness

5 wskazówek na letni fitness

Sezon letni znakomicie zachęca do spędzania czasu na świeżym powietrzu. Pozwala korzystać z lokalnych parków, basenów lub ścieżek spacerowych/rowerowych. Te aktywności fizyczne mogą być świetną zabawą, dlatego przygotowaliśmy pięć wskazówek, które pomogą bezpiecznie zabrać się za trening w lecie.

Pozostań nawodniony

Nawodnienie jest kluczem do uniknięcia udaru cieplnego. Poza tym niektóre leki mogą nasilać skutki chorób związanych z upałem. A spożywanie leków moczopędnych, takich jak kofeina i alkohol, przed ćwiczeniami w upale, może przyspieszyć skutki odwodnienia. Pamiętaj, aby pić dużo wody.

Zwolnij tempo

Podczas ćwiczeń w upale i wilgotności ważne jest, aby się nazbyt nie męczyć. Daj swojemu ciału czas na dostosowanie się do wyższych temperatur. I dowiedz się, jak organizm reaguje na ciepło i wilgoć, zanim spróbujesz nowego sportu lub aktywności fizycznej. A jeśli czujesz się zmęczony lub odwodniony, zatrzymaj się, poszukaj cienia i napij się wody.

Ochrona

Używanie kremu przeciwsłonecznego jest dobre dla wszystkich, którzy spędzają czas na słońcu. Wybierz filtr przeciwsłoneczny o „szerokim spektrum” z SPF co najmniej 30. Możesz też rozważyć ćwiczenia rano lub wieczorem, kiedy promienie słoneczne nie są tak silne. Jeśli zdecydujesz się na trening w godzinach między 10:00 a 16:00 (największe słońce), dopilnuj, żeby w pobliżu był cień, w którym mógłbyś się schronić.

Lekka i oddychająca odzież

Trzymaj się jasnych kolorów. Tylko pamiętaj, że zwykła biała koszulka nie zapewnia dużej ochrony. Bawełna również pochłania pot, więc spróbuj nosić syntetyczne materiały, które są lekkie i odprowadzają pot. Załóż też czapeczkę i okulary przeciwsłoneczne, aby chronić głowę i oczy.

Rodzinna gimnastyka

Wiele zajęć na świeżym powietrzu może być świetną zabawą dla całej rodziny. Nawet w pojedynkę ćwiczenia nie muszą być uciążliwe. Po prostu zadbaj o to, żeby się dobrze bawić. Możesz pograć z rodziną w koszykówkę albo siatkówkę, albo wybrać się na wędrówkę, porzucać frisbee, popuszczać latawce, pojeździć na rowerze itd.

Pamiętaj, że przed rozpoczęciem nowego programu ćwiczeń lub wprowadzeniem zmian w istniejącym programie warto skonsultować się z lekarzem.