Ile powinna ćwiczyć dziennie przeciętna osoba dorosła?

Ile powinna ćwiczyć dziennie przeciętna osoba dorosła?

Ćwiczenia oferują nam znakomite korzyści w wielu obszarach naszego życia. Pomagają nie tylko utrzymać zdrowy organizm i jego funkcje, ale są także znakomite we wpływaniu na nasze samopoczucie. Pytanie brzmi: Ile czasu powinniśmy spędzać na ćwiczeniach każdego dnia? Jeżeli chcecie dowiedzieć się, jak długo należy oddawać się dziennemu treningowi, zapraszamy do zapoznania się z poniższym tekstem.

W przypadku większości zdrowych osób dorosłych kwestia ćwiczeń wygląda w następujący sposób:

Aktywność aerobowa

Należy wykonywać co najmniej 150 minut umiarkowanej aktywności tlenowej lub 75 minut intensywnej aktywności tlenowej tygodniowo. Albo można połączyć aktywność umiarkowaną z aktywnością energiczną. Naukowcy sugerują, aby rozłożyć całkowity czas tego ćwiczenia na cały tydzień.

Natomiast w celu zapewnienia jeszcze większych korzyści zdrowotnych, a przy okazji również utraty wagi ciała, zaleca się co najmniej 300 minut takich ćwiczeń w tygodniu. Tym sposobem zafundujemy wsparcie dla utraty albo utrzymania masy ciała.

Jednakże warto mieć na uwadze, że nawet niewielka aktywność fizyczna jest o wiele lepsza niż żadna.

Więcej cennych porad i wskazówek nie tylko z dziedziny fitnessu, ale także zdrowia i pielęgnacji, można znaleźć na www.nogi.pl.

Trening siłowy

Ćwiczenia siłowe dla wszystkich głównych grup mięśni należy wykonywać co najmniej dwa razy w tygodniu. Starajmy się wykonywać pojedynczą serię każdego ćwiczenia z obciążeniem albo poziomem oporu, które jest wystarczająco ciężkie. Dzięki temu zmęczmy nasze mięśnie po około 12-15 powtórzeniach.

Umiarkowane ćwiczenia aerobowe obejmują takie aktywności jak szybki marsz, jazdę na rowerze, pływanie i koszenie trawnika. Z kolei na energiczne ćwiczenia aerobowe składają się bieganie, aerobik i ciężka praca na podwórku.

Trening siłowy może obejmować korzystanie z przyrządów do podnoszenia ciężarów oraz wykorzystywanie własnej masy ciała albo dodatkowych obciążeń. Ćwiczenia siłowe to także wiosłowanie, wspinaczka górska, przeciąganie liny itp.

Ogólny cel to co najmniej 30 minut umiarkowanej aktywności fizycznej każdego dnia. Jeśli chcemy schudnąć, utrzymać wagę albo osiągnąć inne określone cele w fitnessie, to prawdopodobnie będziemy musieli więcej ćwiczyć.

Mniej siedzenia, więcej ruchu

Ważne jest również skrócenie czasu siedzenia. Im więcej godzin dziennie spędzamy na pozycji siedzącej, tym ryzyko wystąpienia problemów metabolicznych jest większe. Zbyt częste siedzenie może negatywnie wpłynąć na nasze zdrowie i długowieczność, nawet jeśli wykonujemy zalecaną ilość dziennej aktywności fizycznej. Co więcej, niektóre badania odkryły, że osoby, które straciły na wadze, mogą wykazywać większe skłonności do utrzymania tego spadku wagi, jeśli mniej siedzą w ciągu dnia.

Są też osoby, które mają bardzo mało czasu na ćwiczenia. Na to również jest rozwiązanie. Musimy wiedzieć, że nawet krótkie okresy aktywności fizycznej przynoszą korzyści. Na przykład, jeśli nie mamy czasu wybrać się na jeden 30-minutowy spacer w ciągu dnia, zamiast tego możemy spróbować kilka pięciominutowych spacerów. Krótko mówiąc, każda aktywność jest lepsza niż żadna. Najważniejsze jest, aby regularna aktywność fizyczna stała się częścią naszego stylu życia.