Euforia biegacza – wszystko, co musisz wiedzieć

Euforia biegacza – wszystko, co musisz wiedzieć

Wydaje Ci się, że biegania nie można tak po prostu lubić? Ten artykuł może zmienić Twoje zdanie na ten temat. Euforia biegacza to powszechne zjawisko, które może stanowić dodatkową motywację do intensywnego wysiłku fizycznego.

Euforia biegacza, co to jest?

Długotrwały wysiłek fizyczny może powodować tak zwaną euforię, czyli uczucie nieodpartej radości i błogiego stanu, który utrzymuje się całkiem długo –  do 30 minut. Skąd w nazwie nawiązanie do biegaczy? Zjawisko euforii zaobserwowano właśnie u biegaczy, a miało to miejsce w latach 70. ubiegłego wieku. Co ciekawe, błogi stan pojawiał się u biegaczy długodystansowych.

Naukowcy natychmiast zabrali się za badania nad tym zjawiskiem. Oczywiście nie brakowało słów, że jest to zwykły mit i że euforii biegacza nie da się udowodnić naukowo. Naukowcy przypisywali efekt eksplozji szczęścia zadowoleniu, jakie towarzyszy osobom po wykonaniu morderczego treningu. Tę tezę jednak szybko obalono.

Skąd bierze się euforia biegacza?

Uczucie błogości i szczęścia, przypływ energii i doskonały nastrój to zasługa endorfin, które pojawiają się w naszym organizmie podczas wzmożonego wysiłku fizycznego. Endorfiny nazywane są również hormonami szczęścia, gdyż mają pozytywny wpływ na nasze samopoczucie. To właśnie z powodu endorfin ćwiczenia fizyczne są w stanie zwalczać bóle głowy lub bóle brzucha.

Tezę, iż to właśnie endorfiny są odpowiedzialne za euforię biegacza, ostatecznie udowodniły badania mózgu. Badania wykazały różnice w poziomie endorfin u osób po intensywnym treningu w porównaniu do grupy kontrolnej, czyli osób, które nie uczestniczyły w treningu.

Co ciekawe, euforia biegacza ma jeszcze jeden skutek – pomaga zwiększyć przebyty dystans i przekroczyć poziom własnych możliwości. Na przykład biegacz w trakcie euforii i tak jest po intensywnym wysiłku, ale wciąż ma energię, by biec dalej. Z tego powodu, zwłaszcza początkującym sportowcom radzi się, by uważali na stan euforii, gdyż może być zgubny. Niesieni na fali endorfin bardzo łatwo mogą doprowadzić do przetrenowania organizmu lub doprowadzić do kontuzji.