Jak zostać sprinterem
Czy czujecie intensywną zadyszkę po przebiegnięciu 100 metrów sprintem, próbując złapać autobus, którego i tak nie udało Wam się dogonić? Po przeczytaniu tego artykułu i dostosowaniu się do poniższych wskazówek będziecie mogli puścić te dni w niepamięć. Tutaj dowiecie się, jak wygląda najlepsza technika sprintu i jak zostać sprinterem, który już nigdy nie spóźni się na autobus.
Sprint – o co w tym wszystkim chodzi?
Sprint to bieganie na krótkim dystansie w maksymalnym tempie. Wiemy, że biegniemy sprintem, kiedy osiągamy granice naszych możliwości fizycznych. A korzyści płynące ze sprintu są liczne. Sprint m.in. zwiększa naszą prędkość i siłę, a także ulepsza technikę biegania. Bieganie z maksymalnym wysiłkiem dla organizmu pozytywnie go szokuje.
Z kolei silne pieczenie w mięśniach i wydzielanie hormonów wzrostu to upragnione korzyści tej dyscypliny. A to dlatego, że hormony wzrostu pomagają spalać tłuszcz, budować mięśnie i poprawiać ogólną wydajność. I pomimo krótkiego dystansu sprinty potrafią być bardzo wyczerpujące. Dlatego niemożliwe jest wykonanie kilku takich biegów w ciągu jednego dnia, bez poświęcania naszej wydajności. Jednak dobrą wiadomością jest to, że sprint to aktywność ruchowa, w której zdecydowanie możemy się poprawić.
Co dzieje się z ciałem podczas sprintu?
Najpierw nasze ciało zaczyna wchodzić w fazę beztlenową, zanim przejdzie do fazy tlenowej. Co to znaczy? Rozłóżmy to na mniejsze części: w pierwszym etapie spalamy więcej glikogenu niż tłuszczu, a także wytwarzamy niezbędny do skurczów mięśni kwas mlekowy i adenozynotrójfosforan. Używamy też szybko drgających włókien mięśniowych, aby tworzyć szybkie ruchy o dużej intensywności.
Nawet dobrze wytrenowani sportowcy mogą biec w tym stanie tylko do 60 sekund. A to dlatego, że niezwykle trudno jest przebiec cały dystans przy maksymalnym obciążeniu. Jednak dzięki regularnemu treningowi możemy wydłużyć pierwszą fazę i opóźnić moment, w którym nasze mięśnie ulegną nadmiernemu zakwaszeniu i wyczerpaniu. Nasze ciało stanie się bardziej odporne i łatwiej poradzi sobie z tego rodzaju stresem. Tym sposobem będziemy operować lepiej i przez dłuższy czas.
Jak zostać sprinterem – technika to podstawa
Nasza technika określa naszą siłę podczas biegu. Żeby to uzyskać, przyspieszamy na pierwszych metrach. Musimy się też upewnić, że nasza postawa jest nieco zgięta, a kroki niewielkie. A wraz z pokonywaniem dystansu nasze kroki powinny stawać się szybsze, mocniejsze i dłuższe. Jednocześnie kontakt z powierzchnią też staje się krótszy.
Z kolei nasze ramiona muszą wspierać nasz bieg. Po początkowej fazie przyspieszania powinniśmy wyprostować ciało i biec tak szybko, jak tylko możemy. I przez cały sprint nie możemy utracić naszej techniki. Jest tutaj kluczowa – zwłaszcza jeśli dzieli nas zaledwie ułamek sekundy od pobicia naszego rekordu.
Nigdy nie spieszmy się z regeneracją
Trening o wysokiej intensywności wymaga regeneracji. I nawet po krótszej regeneracji możemy już mieć ochotę na kolejny sprint, żeby znowu iść na całość. Jednak lepiej zaczekać z tym nieco dłużej, żebyśmy potem mogli wycisnąć z siebie jeszcze więcej wysiłku. Ponadto, wraz z kolejnymi sprintami zwiększa się także ryzyko kontuzji. Dzieje się tak, ponieważ nasze mięśnie znajdują się w ekstremalnej sytuacji. Pracują na pełnych obrotach od pierwszej do ostatniej sekundy.
Jest to prosta kalkulacja: im wyższy przepływ energii, tym więcej czasu potrzebujemy na regenerację. A jeśli jednak kontynuujemy trening, nasze mięśnie doznają wtedy niewielkich uszkodzeń i niezauważalnych mikrourazów. Co więcej, w miarę zmęczenia nasza technika zaczyna się pogarszać, a do tego niewłaściwie obciążamy nasze stawy. Faktem jest, że przy zbyt wielu powtórzeniach i zbyt małych przerwach mięśnie odmówią pracy, co znacznie zwiększa ryzyko wystąpienia kontuzji. Po prostu w sprincie jest jak w przypadku innych treningów – jakość jest ważniejsza od ilości.
Jak włączyć sprint do naszego treningu?
Sprint można łatwo zintegrować z rutyną biegania, na przykład pod koniec treningu. Oczywiście możemy też wykonywać czyste treningi sprinterskie, jeśli to właśnie one są naszym celem. W związku z tym, jeśli pragniecie zostać sprinterem, nie traćcie już więcej czasu, aby uwolnić swój pełny potencjał. Wskoczcie w buty do biegania, udajcie się na najbliższą bieżnię i rzućcie jej sprinterskie wyzwanie.
Sprawdź także, czy bieganie jest dobre na otyłość.