W jakie buty do biegania warto zainwestować?

W jakie buty do biegania warto zainwestować?

Jeśli wydaje Ci się, że dobre buty do biegania to po prostu ładnie wyglądające obuwie znanej marki, poniższe informacje na pewno Ci się przydadzą. Wybór odpowiedniego obuwia do biegania ma wpływ na nasz komfort i chroni przed powstawaniem kontuzji.

Gdzie biegasz i jak biegasz?

Przyczepność to istotna kwestia, w końcu nikomu nie uśmiecha się wywrotka podczas biegania. Jeśli masz w pobliżu stadion ze specjalną bieżnią, to możesz nazywać się szczęściarzem. Często za teren do biegania służą nam jednak okoliczne parki, alejki miejskie, czy lasy. W tym wypadku warto zadbać o buty z dobrą przyczepnością do podłoża. A jeśli biegasz po chodniku lub betonie, zwróć uwagę na odpowiednią amortyzację.

To właśnie amortyzacja w obuwiu do biegania jest najistotniejsza. Buty z mocną amortyzacją odciążają kręgosłup i stawy, które podczas biegania są dodatkowo forsowane.

Cechy idealnych butów do biegania

Idealny but do biegania powinien być miłością od pierwszego założenia. Musi dobrze trzymać stopę, a jednocześnie nie uciskać palców i nie obcierać pięt. Doświadczeni biegacze zalecają wybór obuwia do biegania w godzinach popołudniowych, kiedy mamy za sobą przebytą dzienną normę kroków. Warto zwrócić uwagę, że stopy puchną nieco w ciągu dnia i podczas biegania także zwiększą nieco swoją objętość. Dobrze jest być na to przygotowanym.

Jeśli chodzi o markę obuwia sportowego – tutaj nie ma reguły. Niektórzy biegacze dobierają buty do biegania na zasadzie prób i błędów, ale tak naprawdę wystarczy chwila zastanowienia i spokojne zakupy, by dokonać odpowiedniego wyboru. Przy wyborze butów do biegania możesz również kierować się wyglądem obuwia, ale pamiętaj, że nie jest to ostateczny wyznacznik. Liczy się przede wszystkim komfort.