Czy skakanie na skakance jest zdrowe?
Skakanka kojarzona jest jako atrakcja dla dzieci i dodatkowy element ćwiczeń sportowców, jednak po ten tani gadżet może sięgnąć praktycznie każdy. Jakie efekty daje skakanie na skakance? Jakie ma wady, zalety i przeciwwskazania? Dowiedz się, czy ta forma aktywności fizycznej jest dla Ciebie.
Skakanka pobudza do pracy wiele mięśni naraz
Najzwyklejszą skakankę do ćwiczeń możemy kupić za około 20 zł. To niewiele w porównaniu do zajęć na siłowni, a w zamian możemy liczyć na naprawdę interesujące efekty. Oczywiście warunkiem są regularne ćwiczenia, które wiele osób ocenia jako przyjemne. Skakanie na skakance mogą polubić nawet te osoby, którym nie po drodze ze sportem.
Ćwiczenia na skakance poprzedzamy krótką rozgrzewką. Na początku sesje powinny być krótkie, około 20-30 minut. Jeśli chodzi o konkretny styl skakania – wybierz taki, który będzie Ci najbardziej odpowiadał. Skacz na skakance około 3 razy w tygodniu, pamiętając o jednodniowej przerwie na regenerację mięśni.
Skakanie na skakance poprawia ogólną wydolność organizmu i korzystnie wpływa na pracę układu krążenia. Gdy skaczesz na skakance, pobudzasz do pracy wiele mięśni jednocześnie, co pozwala na wysmuklenie sylwetki i poprawę kondycji. Jednocześnie wzmacniasz mięśnie nóg, ramion, brzucha i pośladków, a do tego uelastyczniasz stawy. Tak! To wszystko podczas rozluźniającego skakania na skakance!
Przeciwwskazania do skakania na skakance
Skakanka ma również swoje wady. Przede wszystkim jest dość obciążająca dla nóg, dlatego to ważne, by nie przesadzać z ćwiczeniami. Z tego samego powodu skakanie na skakance odradza się osobom otyłym lub cierpiącym na choroby stawów, lub układu krążenia. Jeśli masz problemy z zaburzeniami równowagi, skakanka również nie jest dla Ciebie.
Tak samo jak w przypadku innych ćwiczeń, również w tym przypadku liczy się systematyczność. Nie przeciążaj mięśni i stawów, ale poświęć te kilkanaście minut na ćwiczenia ze skakanką co 2 dni, a szybko zauważysz pozytywne efekty!