Fitness jako dzienna rutyna
Niezależnie od tego, czy szukamy motywacji do rozpoczęcia ćwiczeń, czy też chcemy zmienić naszą obecną rutynę, warto spojrzeć na poniższych 10 wskazówek. Dzięki tym poradom będziecie mogli przekształcić ćwiczenia w dzienny nawyk.
Razem lub osobno
Nie musimy wykonywać wszystkich ćwiczeń jednocześnie. Dziesięć minut rano, w południe i w nocy może przynieść wiele takich samych korzyści, jak 30 minut na raz.
Ćwiczenia z przyjacielem
Znalezienie partnera do treningu może pomóc w utrzymaniu nas na dobrej drodze, a do tego zmotywuje nas do wyjścia z domu.
Utrzymuj to energicznie
Kiedy wybieramy się na spacer, powinniśmy narzucić sobie energiczne tempo. Może nam to skutecznie pomóc w kontrolowaniu wagi. Jest to o wiele lepsza opcja niż chodzenie tradycyjnym spacerkiem. A jak wygląda energiczny chód? Po prostu powinniśmy przyjąć takie tempo, jakbyśmy byli spóźnieni na spotkanie.
Najpierw ćwiczenia nóg, potem obiad
Zanim zdecydujemy się na obiad, warto najpierw skoczyć na siłownię, żeby pomęczyć trochę nasze nogi. Albo możemy też wybrać się na 20-minutowy spacer.
Korzystanie z krokomierza
Liczniki kroków, czyli tzw. krokomierze, to łatwy i niedrogi sposób na zmotywowanie się do aktywności. Wykonujmy z nimi do 10 000 kroków dziennie.
Fachowe porady z dziedziny fitnessu publikujemy również na www.kondycja.pl.
Wyłączyć telewizor, komputer i smartfon
Skrócenie czasu spędzanego przed ekranem to świetny sposób na ograniczenie „czasu siedzenia”. Zamiast tego warto się nieco rozruszać, odwiedzić siłownię, a nawet sprzątnąć mieszkanie.
Fitness podczas siedzenia
Możemy też spróbować połączyć ćwiczenia sercowo-naczyniowe z czynnością siedzącą, którą już wykonujemy. Na przykład, spróbujmy wykonać proste ćwiczenia podczas oglądania telewizji albo ustawmy sobie przypomnienie w naszej pracy, aby co godzinę wstawać od biurka i spacerować przez kilka minut.
Zapisać się na zajęcia
Sprawdźmy harmonogram zajęć fitness w lokalnej siłowni lub centrum społeczności albo lekcje tańca lub jogi w pobliskim studiu. Dzięki temu może się okazać, że ćwiczenia razem z całą klasą pomagają nam w nauce nowej aktywności i utrzymaniu regularnego uczęszczania na zajęcia.
Planujmy ćwiczenia na każdy dzień
Dobrym pomysłem jest także wyznaczenie w harmonogramie określonego czasu na ćwiczenia i umieszczenie go w naszym terminarzu.
Nagroda
Powinniśmy wyznaczać sobie cele krótkoterminowe, a przy okazji nagradzać się za ich osiągnięcie. Spróbujmy wziąć udział w konkretnym wydarzeniu, takim jak wyścig uliczny lub spacer na cele charytatywne — może nam to pomóc w utrzymaniu motywacji.