Ile dni w tygodniu należy pływać?

Ile dni w tygodniu należy pływać?

Jest to jedno z tych pytań, które nieustannie zadają początkujący pływacy, ponieważ chcą wiedzieć, jak najszybciej będą mogli dojrzeć efekty swojego wysiłku. Odpowiedź nie jest tutaj jednoznaczna, bo wszystko zależy od poziomu doświadczenia.

I właśnie dlatego nigdy nie powinniśmy myśleć, że uda nam się przyspieszyć cały proces, gdy zaczniemy pływać znacznie częściej. Taki sposób to najłatwiejsza droga do kontuzji i przetrenowania, a ostatecznie do utraty zainteresowania pływaniem. Musimy wiedzieć, że w takiej sytuacji motywacja nam spadnie zaraz po tym, jak zaczniemy przygodę z pływaniem.

A więc, ile powinniśmy pływać w tygodniu?

Ile powinien ćwiczyć w tygodniu pływak początkujący

Na samym początku możemy zacząć od dwóch lub maksymalnie trzech sesji w basenie tygodniowo. Powodem jest fakt, że będziemy koncentrować się na naszej technice, która wymaga przetwarzania nowych doświadczeń między sesjami, a także na przygotowaniu ciała na nachodzący wysiłek.

Oznacza to wiele ćwiczeń skoncentrowanych na pozycji ciała, zasięgu i oddychaniu. Są to elementy budulcowe dla naszego przyszłego sukcesu. A przekształcenie tych elementów w naszą drugą naturę za każdym razem, gdy wskakujemy do basenu, ma tutaj fundamentalne znaczenie. Pozostałe elementy, takie jak wytrzymałość, nie powinny przekraczać 20-25% całkowitego czasu spędzonego w basenie.

Ile powinien ćwiczyć w tygodniu pływak średniozaawansowany

Po opanowaniu podstaw jesteśmy gotowi, aby zintensyfikować swój wysiłek i przejść do 4-5 sesji treningowych w tygodniu. Powinniśmy zmienić grafik w taki sposób, aby odzwierciedlał poziom naszego doświadczenia.

Nadal powinniśmy utrzymywać niektóre ćwiczenia skoncentrowane na technice. Jednak należy je skrócić do 25% czasu spędzanego w basenie. Resztę czasu poświęcamy na samo pływanie. Wszystko tutaj opiera się na powtórzeniach. Dlatego jedynym sposobem na poprawę jest obfitość. Z tego względu 75% treningu przeznaczamy na serie, nie zapominając o lekcjach techniki i utrzymywaniu płynności pływania. A przy okazji budujemy siłę i wytrzymałość.

Jest to czas, w którym wykorzystujemy techniki, jakich się nauczyliśmy podczas pływania, jednocześnie stając się silniejszym.

Chcesz sprawdzić, gdzie można wziąć udział w atrakcyjnych programach pływania? Pomocne informacje znajdziesz, klikając infomikolow.pl.

Ile powinien ćwiczyć w tygodniu pływak zaawansowany

Czysto wyczynowi pływacy pływają w basenie od 5 do 9 razy w tygodniu, a do tego spędzają trochę czasu na siłowni. Jednak taka pozycja wymaga tej całej wiedzy, jaką zdobędziemy na niższych poziomach (tych, opisanych powyżej). Zaawansowani pływacy zawsze są świadomi swojej techniki, a poprzez powtarzanie utrwalają dobre nawyki. Trening w tym momencie skupia się na szybkości i wytrzymałości, pozostawiając jedynie około 10% czasu na ćwiczenia.

Jak widać, pływanie to niesamowita podróż, w której każdy rozdział jest kluczowy, aby przejść do następnego. W przeciwnym wypadku będziemy wzmacniać niewłaściwą technikę i w konsekwencji otworzymy się na kontuzje.