5 najlepszych stylów pływania dla początkujących

5 najlepszych stylów pływania dla początkujących

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, jak ważne są prawidłowe techniki pływania dla początkujących. W pływaniu o sukcesie może zadecydować to, jak skutecznie poruszamy się w wodzie.

Warto zaznaczyć, że woda jest prawie 800 razy gęstsza niż powietrze. A to oznacza, że ​​wymaga zupełnie innego zestawu umiejętności technicznych niż aktywności lądowe. Opanowanie technik pływania to najlepszy sposób na podkręcenie każdej umiejętności, nie tylko pływania. Dlatego, jeśli konsekwentnie pracujemy nad techniką pływania – w wodzie i poza nią – mamy szanse na znaczną poprawę naszej szybkości, wydajności i pewności siebie.

Powszechnym błędem jest przekonanie, że waga naszego ciała determinuje szybkość poruszania się w wodzie. Nie jest to do końca prawda. Udowodniono, że kluczowe znaczenie dla szybkości w wodzie ma właściwa technika pływania.

Techniki pływania dla początkujących

Niezależnie od tego, w jakim jesteśmy stanie, każdy z nas powinien popracować nad swoimi podstawami, aby poprawić swoją mechanikę pływania. Większość pływaków rozwija właściwą mechanikę pływania już w bardzo młodym wieku, regularnie uczęszczając na lekcje na basenie. Kiedy bierzemy prywatne lekcje pływania, możemy się nauczyć i opanować wiele technik dzięki indywidualnemu szkoleniu i wskazówkom.

Dzisiaj omówimy pięć najlepszych stylów pływania dla początkujących i zdradzimy, dlaczego każdy z nich jest niezwykle ważny w procesie nauki pływania.

Styl pływania żabką

Jako początkujący, ważne jest, aby wiedzieć, jak pracować w wodzie nogami podczas stylu klasycznego.

Praca nóg w stylu klasycznym jest często określana jako „żabka”. Wynika to z faktu, że pływając w ten sposób, ruchy naszych nóg przypominają pływającą żabę. Pływanie stylem klasycznym może nie jest najszybszą formą pływania, ale za to jedną z najłatwiejszych do opanowania pod względem wymaganych ruchów.

Podczas pływania żabką nie musimy wyciskać z siebie aż tak wiele wysiłku. A to oznacza, że ​​łatwiej będzie nam przepłynąć większą liczbę basenów, zachowując przy tym pokłady energii.

Styl pływania na boku

Technika pływania na boku to świetny sposób dla początkujących, aby mogli poczuć się bardziej komfortowo w wodzie. Ten styl pływania opiera się na jednej stronie, podczas gdy druga pozostaje w pewnym bezwładzie.

Z tego stylu mogą również odnieść korzyści osoby cierpiące na ból pleców lub karku. Powodem jest fakt, że pływanie na boku nie wymaga zginania i wykopywania nóg jak przy żabce. Ruch boczny jest znacznie spokojniejszy niż bardziej zaawansowane ruchy pływackie. A to czyni go doskonałym wyborem do pływania na długich dystansach.

Innym powodem, dla którego pływanie na boku jest jednym z najważniejszych ruchów do nauki w wodzie, jest to, że możemy używać go nawet z kontuzją. Jeśli podczas pływania doznamy kontuzji, jest duża szansa, że umiejętność pływania bokiem prawdopodobnie uratuje nam życie.

Styl wolny (freestyle)

Technika pływania freestyle wymaga bardziej zaawansowanego oddychania niż pozostałe. Jednak dobrą wiadomością jest to, że początkujący mogą się nauczyć tego stylu stosunkowo łatwo – bez martwienia się o właściwe oddychanie. Ponadto, freestyle jest również niezwykle korzystny podczas pływania na długich dystansach.

Pływając stylem wolnym, początkujący mogą wstrzymać oddech, a po wynurzeniu się z wody ponownie nabrać powietrza. Styl ten polega bardziej na sile górnej części ciała niż na wykopach.

Styl pływania kraulem

Kraul to najpopularniejszy styl pływania, który większość ludzi chce opanować. Ta technika pływania jest najszybsza ze wszystkich podstawowych stylów dla początkujących. Podczas kraula nasze ciało musi być dobrze rozciągnięte i utrzymywane w poziomie. Utrzymywanie ciała w tej pozycji zminimalizuje opór i umożliwi efektywny ruch w wodzie.

Styl grzbietowy

Ostatnim stylem, jaki jest bardzo ważny dla początkujących, jest styl grzbietowy. Pływanie na plecach może być jedną z najbardziej relaksujących pozycji w wodzie. Kiedy już będziemy w stanie unosić się na plecach – bez obawy, że zatoniemy – będziemy mogli zobaczyć, jakie to jest łatwe w osiągnięciu. Styl grzbietowy jest prostą techniką pływania, której wszyscy pływacy potrzebują jako koła ratunkowego.

Jedną z zalet pływania na plecach jest to, że pozwala oddychać w dowolnym momencie. Wiele osób obawia się tej pozycji, ponieważ nie widzą, dokąd zmierzają, nie znoszą słońca na swojej twarzy albo boją się różnych niespodzianek, takich jak rozpryski wody.

Jednak, kiedy strach już zaniknie, szybko zrozumiemy, że styl grzbietowy ma ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa w wodzie. A to dlatego, że tym sposobem zawsze będziemy mieć możliwość utrzymania się na powierzchni wody przez długi czas.

Podsumowanie

Powyższe wskazówki to tylko kilka z technik pływania, jakich początkujący mogą się nauczyć podczas lekcji w basenie. Poza tym jest też wiele osób, które chcą się tylko dowiedzieć, jak bezpiecznie przepłynąć z jednego końca basenu na drugi.

Powyższe techniki pływania dla początkujących są ważne, ponieważ bez nich zawsze będziemy hamować rozwój naszej szybkości i naszych możliwości. Z tego względu, jeśli spróbujemy to wszystko ze sobą połączyć, ale bez opanowania indywidualnych umiejętności, to będziemy dysponować tylko słabą techniką i zmniejszoną wydajnością podczas pływania.

Pływanie wymaga poświęcenia i włożenia w to pracy. A bez odpowiednich technik czynność ta staje się dwa razy trudniejsza. Dlatego warto zapisywać się na lekcje pływania, które wyniosą nasze umiejętności w wodzie na znacznie wyższy poziom.

W Ząbkach burmistrz wprowadziła zniżki na pływanie z dziećmi. Szczegóły sprawdzisz na https://infozabki.pl