Pływanie w ciąży dla lepszego samopoczucia
Ciąża to specyficzny i niekiedy bardzo obciążający czas dla kobiety. Nie oznacza jednak, iż kobieta w takim stanie musi leżeć w łóżku przez 9 miesięcy. Jeśli nie ma żadnych przeciwwskazań warto, aby kobieta w ciąży postawiła na aktywność fizyczną. Pływanie wydaje się idealnym rozwiązaniem, bowiem nie obciąża stawów, a jednocześnie pozwala na dostarczenie przyjemnego i pożytecznego ruchu.
Ćwiczenia w ciąży w wodzie – pływanie owszem, choć niekoniecznie
Klasyczna nauka pływania może nie być wskazana w niektórych przypadkach. Nie oznacza to jednak, że basen zostaje zdyskwalifikowany. Obecna oferta zajęć wodnych pozwala bowiem na dopasowanie do indywidualnej sytuacji, jak i stanu ciąży czy samopoczucia. W wielu jednak przypadkach to właśnie pływanie zalecane jest przez specjalistów. Dlaczego?
Przede wszystkim tzw. uproszczone pływanie wzmacnia obręcz brakową, która nie tylko w czasie ciąży, ale i po porodzie musi nosić dziecko. Mocny kręgosłup z kolei pozwala na swobodne funkcjonowanie. Wiele ćwiczeń „na sucho” obciąża stawy i tak wymęczone obecnością małego człowieka w brzuchu. Pływanie, aqua aerobik czy wodny fitness sprawia wiele radości, pozwalając na zachowanie lepszej koordynacji ruchowej. Wzmocnienie mięśni odgrywa tu jednak kluczową rolę. Kobieta może poczuć się silniejsza, ma chęć do działania a także dbania o siebie. Jeśli zatroszczy się o właściwe wykonywanie ćwiczeń w wodzie, istnieje możliwość wzmocnienia mięśnia pośladkowego wielkiego. Przyczynia się on do stabilizowania wyprostowanej sylwetki, co jest szczególnie ważne tuż po porodzie. Dlatego jeśli jesteś w ciąży i nie masz żadnych przeciwwskazań od lekarza, zastanów się nad wodnymi sportami, dzięki którym poczujesz się lepiej we własnym ciele.