Pływanie żabką – krótki poradnik
Styl klasyczny, a więc pływanie żabką jest chyba najbardziej popularnym i rozpowszechnionym stylem wśród ludzi. Wydaje się techniką łatwą i przyjemną, jednak jak podkreślają zawodowi sportowcy, prawidłowe jej wykonanie wymaga właściwych treningów i korekt. Co może dać człowiekowi pływanie żabką i dlaczego warto nauczyć się poprawnie ją wykonywać?
Styl klasyczny, a więc pływanie jak się da
Wiele osób uważa, że żabka jest banalna i właściwie każdego dziecko może się szybko nauczyć pływać w ten sposób. Niestety właściwa praca rąk i nóg, a co za tym idzie ich koordynacja są kluczowe w prawidłowym poruszaniu się pod wodą. Każdy z teorii zna ruch rąk wykonywany podczas zanurzenia. Nie wszyscy jednak dbają o detale. W przypadku kończyn górnych najlepiej złączyć dłonie jak do modlitwy, a następnie wyprostować je nad głową – wraz z jej wyprostowaniem i schowaniem pod powierzchnię wody. Następnie rękoma wykonuje się prawie pełne koło, odpychając dłońmi wodę. Ostatnim elementem ruchu jest powrót do złożonych rąk. Podobny ruch wykonują nogi, jednak to on jest kluczowy w nabieraniu pędu czy przemieszczaniu się w wodzie. ‘żabka” charakteryzuje się dużą dynamicznością i szybkością, warto więc wzmocnić mięśnie nóg i brzucha.
Co daje pływanie żabką?
Zalet stosowania opisywanego stylu pływackiego jest naprawdę wiele. Przede wszystkim poprawiona zostaje wydolność płuc, co ma szczególne znaczenie zwłaszcza wśród astmatyków. Oczywistą korzyścią wydaje się również być poprawa i wyrzeźbienie sylwetki, jak również zwiększenie metabolizmu i poprawienie funkcjonowania układu krążenia. Dodatkowo żabka bardzo często zalecana jest przez fizjoterapeutów i rehabilitantów po wielu ciężkich chorobach, jak i kontuzjach sportowych. Sport w takim wykonaniu łączy więc w sobie przyjemne z pożytecznym.