Pływanie – dlaczego warto ćwiczyć w wodzie?

Pływanie – dlaczego warto ćwiczyć w wodzie?

Pływanie jest doskonałym pomysłem dla wszystkich, którym zależy na poprawieniu kondycji, zgubieniu wagi czy uzyskaniu dobrego samopoczucia. Wszelkiego rodzaju zabawy w wodzie pozwalają na skuteczny i efektywny trening, bez tak silnego obciążenia stawów, jak tradycyjne ćwiczenia. Dlaczego warto pływać? W jakich sytuacjach taki pomysł sprawdza się najlepiej?

Pływanie doskonałe na różnorodne schorzenia

Zapalenie mięśni, choroba kręgosłupa czy nawet astma- treningi w wodzie mają swoje zalety głównie dla tych schorzeń, choć jak warto podkreślić sprawdzają się również w przypadku osób starszych, czy kobiet w ciąży. Ich podstawową zaletą jest możliwość silnej aktywności fizycznej bez obciążania stawów, a co za tym idzie, zminimalizowania ryzyka występowania kontuzji. Oczywiście nie każdy styl pływacki sprawdza się u każdego, jednak wielu specjalistów i lekarzy zachęca swoich pacjentów do takiej formy ruchu. Jeśli więc posiadasz schorzenie, które eliminuje ciężkie treningi na siłowni – postaw na pływanie.

Pływanie na odchudzanie, choć nie tylko

Aktywność w wodzie rzeźbi sylwetkę, poprawia koordynację ruchową i spala wagę. Różnorodność dostępnych ćwiczeń na basenach sprawia, iż coraz więcej osób w różnym wieku decyduje się na takie zajęcia. Aquaaerobik, klasyczna nauka pływania czy forma rehabilitacji, polegająca na wykonywaniu określonych ćwiczeń w wodzie na pewno poprawi humor, jak i stan organizmu. Regularna aktywność w wodzie zwiększa ruchliwość stawów, eliminując ich bóle. Oczywiście jedna wizyta na basenie niewiele pomoże, jednak regularne zajęcia mogą w znaczący sposób poprawić funkcjonowanie ciała.