Lekki trening dla seniora – warto go wypróbować.

Lekki trening dla seniora – warto go wypróbować.

Jak mówi stare przysłowie: „W młodym ciele młody duch”. A co z tymi osobami, które są już w wieku seniorskim? Czy istnieją propozycje, dzięki którym bez obciążenia organizmu można poprawić swoje samopoczucie i kondycję? Poniżej prezentujemy przykładowy trening dla seniora, który z pewnością przyda się wielu ludziom w podeszłym wieku.

Podstawa każdego treningu fitness – rozgrzewka

Nieprzygotowane do jakiegokolwiek wysiłku mięśnie, są narażone na liczne kontuzje i przypadkowe urazy. Dlatego niemalże wszyscy trenerzy podkreślają, znaczenie rozgrzewki. To element, który zwykle zajmuje najmniej czasu, a pozwala na rozgrzanie zastałych elementów ciała, tym samym blokując możliwość potencjalnych urazów. Rozgrzewka nie musi być skomplikowana – ma być skuteczna i pobudzić organizm do lepszego działania. Doskonałym rozwiązaniem są więc wszelkiego rodzaju ćwiczenia wykonywane w staniu. Warto tu rozruszać poszczególne części ciała takie jak nadgarstki, ramiona, kolana czy stopy. Już kilka popularnych „kółek” pozwoli na skuteczne rozgrzanie mięśni. Leżąc na plecach, warto zgiąć nogi, a następnie naprzemienne, w wolnym tempie prostować je i zginać. Innym rozwiązaniem jest unoszenie wyprostowanej nogi na kilka sekund nad ziemię.

Niewymagające, ale skuteczne ćwiczenia izometryczne.

Ćwiczenia izometryczne charakteryzują się napinaniem mięśni bez przemieszczania się stawów. Poprawiają kondycję, dodają siły i zwiększają sprawność. Ich wykonywanie nie wymaga specjalnego wysiłku, dzięki czemu każdy senior może je zrobić w dowolnym momencie. Fitness ma wiele form, te dostosowane do najstarszych uczestników, nie są tak bardzo ukierunkowane na aktywność, jak w przypadku młodych osób.

Pomysłem idealnym jest złączenie rąk na polityce, a następnie naciskanie na nią przez kilka sekund, przy jednoczesnym stawianiu oporu całą głową. Kilkukrotne powtórzenie takich ćwiczeń napina mięśnie, a jednocześnie eliminuje ryzyko uszkodzenia. Ułożenie rąk na klatce piersiowej i wzmaganie jej ucisku pobudza organizm do działania. Wymaga sporo siły, jednak kilkusekundowe napięcia wpływają korzystnie na pracę ramion jak i samej klatki piersiowej. Każde ćwiczenie tego typu można powtarzać do 10 razy, pamiętając, aby nie robić niczego, wbrew własnemu organizmowi.