Zawody – jak utrzymać koncentrację?

Zawody – jak utrzymać koncentrację?

Każdy sportowiec, niezależnie od etapu swojego rozwoju i kariery musi mierzyć się ze stresem związanym z występami na zawodach. Jedni radzą sobie z nim całkiem dobrze, innym podcina on skrzydła. Niezależnie od tego, podstawą sukcesów jest odpowiednie podejście i…koncentracja, która pozwala ukierunkować swoje działania na konkretny cel.

Sport a koncentracja – zależności

Każda rywalizacja niesie za sobą stres. Jego obecność jest doskonałą motywacją – pod warunkiem, iż jest przekuty w pozytywny sposób. Dlatego podczas zawodów czy turniejów tak istotnym elementem jest praca nad swoim myśleniem. Gdy mowa o głowie, warto wspomnieć, iż ma ona olbrzymie znaczenie. Wielu psychologów sportu pracuje ze swoimi podopiecznymi, aby przed ważnym wydarzeniem skupili się na osiągnięciu celu. To naprawdę pomaga.

W Internecie istnieje wiele filmików, które krok po kroku mówią, jak uzyskać pewnego rodzaju równowagi. Dobrym pomysłem jest oderwanie się od negatywnych myśli – wszak nowe środowisko, często obce warunki treningu mogą dekoncentrować. Nie warto więc rozglądać się i szukać zalet konkurentów. Lepiej skupić się na swoich zaletach, opracować strategię, pomyśleć o tym jakie korzyści przyniesie wygrana. Oczywiście nie każdy człowiek jest w stanie to osiągnąć od razu, jednak praca ze sobą i zdobywanie doświadczenia w startach w zawodach, przynosi rezultaty.

Ciekawą koncepcją jest zapisywanie swoich myśli – zarówno przed treningiem, jak i tuż po jego zakończeniu. Na przestrzeni kilku tygodni można zauważyć elementy stresogenne i starać się je wyeliminować. Sport bywa wyzwaniem, ale przecież właśnie za to się go kocha.