Jakie zalety i wady ma jumping fitness?

Jakie zalety i wady ma jumping fitness?

Jumping fitness, inaczej trampolina fitness jeszcze kilka lat temu był ciekawą innowacją. Obecnie na stałe wpisał się do popularnych aktywności fizycznych. Fitness na trampolinie wybierają przede wszystkim osoby, którym zależy na zachowaniu nienagannej sylwetki. Jednocześnie warto wspomnieć, że jest to sport wymagający i nie każdy może go uprawiać.

Co to jest jumping fitness?

Jak sama nazwa wskazuje, trampolina fitness wymaga użycia trampoliny. Takiej specjalnej, jednoosobowej. Pod okiem instruktora uczestnicy jumping fitnessu wykonują szereg intensywnych ćwiczeń. Od skakania miękną nogi! Zdecydowanie jest to jedna z najbardziej wysiłkowych form fitnessu.

Według ekspertów jumping fitness angażuje niemal wszystkie mięśnie w ciele człowieka. W związku z tym jest to bardzo skuteczna forma dbania o sylwetkę, co przeważyło szalę — ćwiczenia na trampolinie szybko zdobyły popularność. Warto również zaznaczyć, że jumping fitness jest po prostu atrakcyjną formą aktywności fizycznej. To zabawa połączona z bardzo dużym wysiłkiem fizycznym, ale właśnie dzięki rozrywkowej formie tego stylu ćwiczeń, tego wysiłku tak bardzo nie czuć.

Trampolina fitness nie dla wszystkich

Trampolina fitness jest atrakcyjny dla wszystkich, ale niektóre schorzenia wykluczają udział w treningu na trampolinie. Ten sport nie jest dla osób, które mają problemy ze stawami. Czynnikami wykluczającymi z udziału w treningach są także zaburzenia równowagi, ciąża i astma. Dodatkowo, jeśli podczas fitnessu na trampolinie odczuwasz ból, nie kontynuuj ćwiczeń. Kobiety powinny dodatkowo zasięgnąć rady u ginekologa. Intensywne ćwiczenia na trampolinie mogą skutkować problemami z nietrzymaniem moczu.

Przeciwwskazaniem do ćwiczeń na trampolinie jest również duża nadwaga z jednej prostej przyczyny — będzie to zabójcze obciążenie dla stawów. A o stawy warto dbać.

Jumping fitness zawsze powinien odbywać się pod okiem trenera profesjonalisty, który doskonale wie, jakie tempo ćwiczeń stosować. Wszystkim zainteresowanym polecamy jumping fitness jako formę intensywnego, a jednocześnie ciekawego treningu.