Sporty, w których siła jest niezbędna

Sporty, w których siła jest niezbędna

Jeśli mowa o sportach wymagających siły, dyscyplina i trening są tutaj niezbędne, żeby osiągnąć rezultaty. Cel dyscyplin sportowych, gdzie niezbędne jest użycie siły, jest niewątpliwie związany z pokonaniem najsilniejszych uczestników. Sprawdźmy zatem, które sporty wymagają największej krzepy.

Faktem jest, że sporty wymagające siły istnieją już od czasów starożytnych. Ówczesne zawody miały na celu zademonstrowanie, jaki ciężar sportowiec jest w stanie podnieść, unieść lub rzucić.

Przykładowo, podnoszenie ciężarów jest dyscypliną na Igrzyskach Olimpijskich od pierwszej imprezy w 1896 roku. Najważniejszym aspektem tego sportu jest siła fizyczna – głównie ramion, ale także pleców i nóg. Sporty wymagające największej siły to zazwyczaj sporty beztlenowe i obejmują intensywny lifting.

Sporty wymagające siły

Pierwszym sportem, jaki przychodzi na myśl, jest podnoszenie ciężarów. Jednak, pomimo że jest najpopularniejszy, nie jest jedynym sportem siłowym. Oto kilka przykładów:

Podnoszenie ciężarów

Z racji tego, że podnoszenie ciężarów jest najbardziej znanym sportem siłowym, postanowiliśmy umieścić go na pierwszym miejscu. Dyscyplina ta polega na podnoszeniu jak największej ilości ciężaru na drążku z dyskami. Towarzyszy jej morderczy trening i zestawy ćwiczeń siłowych.

Istnieją dwa dobrze znane typy zawodów w podnoszeniu ciężarów: martwy ciąg i dwusuw. Martwy ciąg polega na podnoszeniu ciężarów za jednym zamachem bez przerw. Natomiast dwusuw pozwala sportowcom na przerwę, gdy mają ciężar na wysokości ramion, zanim wyprostują ręce nad głową.

Trójbój siłowy

Trójbój siłowy to kolejny sport, w którym siła jest niezbędna. Polega na wykonaniu trzech ćwiczeń na drążku i kilku dyskach: przysiadów, wyciskania na ławce i martwego ciągu.

Różni się od podnoszenia ciężarów tym, że składa się z trzech ćwiczeń, a sztanga nie jest uniesiona nad głową. I chociaż trójbój siłowy jest uznawany przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski, nie został jeszcze włączony do Igrzysk Olimpijskich.

Przeciąganie liny

Tak! Przeciąganie liny jest popierane przez międzynarodową federację. Sport ten rozgrywany jest przez dwie ośmioosobowe drużyny, które starają się przeciągnąć linę o obwodzie 10 cm.

Lina jest zaznaczona pośrodku, a także na obydwóch końcach – każdy w 4-metrowej odległości od środka. Gdy zaczyna się ciągnięcie liny, wszystko sprowadza się do prób przyciągnięcia do środka odcinka liny przeciwnika wraz z jego drużyną. Przeciąganie liny to jeden z najstarszych sportów na świecie.

Pchnięcie kulą

Sport ten polega na pchaniu stalową kulą na możliwie największą odległość. Pierwsza wzmianka o tym sporcie pochodzi z Igrzysk Pogrzebowych Patroklusa. W czasach nowożytnych zwykle pojawia się na tradycyjnych zawodach w Szkocji i Irlandii.

Stalowa kula waży około 7 kg w zawodach mężczyzn i około 4 kg w zawodach kobiet. Pole startowe składa się z dwumetrowego koła o cementowej powierzchni.

Pchnięcie kulą jest sportem olimpijskim od czasu igrzysk w Atlancie w 1996 roku. Podczas tej imprezy amerykański sportowiec – Randy Barnes był w stanie pchnąć kulę na odległość 23,12 metra. Natomiast rekordzistka z Niemiec – Ilona Słupianek potrafiła pchnąć kulę na odległość ponad 22,41 metra.

Strongmeni

Nie mogliśmy zamknąć tego artykułu, nie wspominając o zawodach strongmenów. To kolejna konkurencja, w której siła jest niezbędna. Składa się z różnych testów, w których uczestnicy muszą zademonstrować swoją siłę podczas transportu, przeciągania, podnoszenia, pchania i martwego ciągu.