5 najbardziej ekstremalnych sportów na świecie

5 najbardziej ekstremalnych sportów na świecie

Nasza potrzeba szybkości, adrenaliny i nowych doświadczeń popycha świat sportu na coraz bardziej ekstremalne obszary. Filmy o zjazdach na deskorolce i ulicznym saneczkarstwie, które kilka lat temu eksplodowały w Internecie, stanowią tylko niewielką część listy ekstremalnych aktywności. Sprawdźmy zatem, jakie są najbardziej ekstremalne sporty uprawiane obecnie przez uzależnionych od adrenaliny ryzykantów.

Paraskiing

Wygląda na to, że wyskakiwanie z helikoptera na nartach (heli-skiing) nie jest już wystarczająco ekstremalne. Z tego względu poszukiwacze mocnych wrażeń znaleźli inne rozwiązanie. Paraskiing to połączenie narciarstwa (lub snowboardu) i parasailingu.

Zasadniczo paraskiing łączy dwa sporty ekstremalne w jeden sport super-ekstremalny. A w celu osiągnięcia jeszcze bardziej ekstremalnego poziomu, niektórzy łączą heliskiing i paraskiing.

Wingsuiting

W tej chwili latanie w kombinezonach ze skrzydłami jest prawdopodobnie najbliższym doświadczeniem związanym z lataniem bez wspomagania maszynowego, jakie znane jest człowiekowi.

Latanie w wingsuitach to odmiana skoków ze spadochronem, w której skoczek wkłada specjalny kombinezon, ​​wyglądając jak latająca wiewiórka. Ten specjalistyczny kombinezon ma „skrzydła” wzdłuż ciała i między nogami. Z kolei skrzydła mają kieszenie powietrzne, które dają pilotowi większą siłę nośną, pozwalając mu opadać wolniej i z wielką precyzją kontrolować kierunek lotu.

Highline

Highline jest ekstremalną odmianą slackline (chodzenie po taśmie). Slacklinerzy bardzo często dają popisy swoich umiejętności na różnych imprezach. Często zawieszone blisko nad ziemią taśmy są także świetną zabawą dla uczestników różnych festynów, którzy mogą spróbować swoich sił w tym nietypowym spacerze.

Jednak w momencie, gdy slackline staje się sportem ekstremalnym, powstaje tzw. highline. W tym przypadku lina / taśma ustawiana jest wysoko nad ziemią (zwykle między budynkami lub klifami), a slackliner spaceruje po niej bez drążka i siatki bezpieczeństwa. Jedyną rzeczą, która zapewnia mu bezpieczeństwo podczas poruszania się i kołysania liny, jest jego własna równowaga i niewielka uprząż zabezpieczająca.

Vulcano Boarding / Vulcano Surfing

Nie ma to, jak surfowanie po aktywnym wulkanie. Vulcano Boarding jest dokładnie tym, na co wskazuje nazwa. Fani tego sportu zjeżdżają po zboczach wulkanu, które pokryte są ostygniętym popiołem i węglem. Jest to zjazd po zboczu składającym się z małych kawałków ostrej skały wulkanicznej.

Po pokonaniu drogi pokrytej skałami i popiołem wulkanicznym sportowcy stają na szczycie wulkanu, z którego później zjeżdżają na prowizorycznych deskach ze sklejki. Dzięki temu ten ekstremalny sport może zafundować sobie każdy miłośnik euforii. Warto dodać, że najlepsi sportowcy zjeżdżają ze zbocza wulkanu na stojąco.

Freediving

Jak wiadomo, większość nurków nurkuje, mając na sobie butle z tlenem. Jednak niektórzy sportowcy lekceważą ten sprzęt i decydują się na freediving, czyli nurkowanie na wstrzymanym oddechu.

Freediving polega na tym, że nurek schodzi na dno bez żadnego sprzętu do nurkowania, oprócz płetw. Czas od zanurzenia do wynurzenia pokonywany jest na jednym oddechu. Podczas takiego nurkowania istnieje ryzyko zmiany ciśnienia i paniki psychicznej. A do tego potrzebny jest określony wysiłek fizyczny, aby wynurzyć się na powierzchnię. Wszystkie te zagrożenia sprawiają, że freediving jest czymś więcej niż tylko wstrzymywaniem oddechu na naprawdę długi czas.