Kluby fitness i siłownie z dofinansowaniem od rządu

Kluby fitness i siłownie z dofinansowaniem od rządu

Już niebawem ma się pojawić wsparcie finansowe dla wszystkich właścicieli klubów fitness i siłowni. Ma stanowić tzw. Tarczę Branżową i być dostępne dla wszystkich, spełniających określone warunki. Co warto wiedzieć, o takim rozwiązaniu? Komu będzie przysługiwać? Postanowiliśmy to sprawdzić.

Zamknięte kluby fitness i walka o przeżycie

Niestety, zwiększająca się pandemia oraz lockdown związany z obecnością Polski w czerwonej strefie sprawia, iż coraz większa ilość biznesmenów walczy o przetrwanie. Nie inaczej jest w branży sportowej, gdyż zarówno siłownie, jak i wszelkiego rodzaju kluby fitness musiały zawiesić swoją działalność. Rząd naciskany przez przedsiębiorców, w Ramach tzw. Tarczy kryzysowej postanowił uruchomić program właśnie dla nich. Na jego mocy, biznesmeni prowadzący swój klub czy siłownie będą mogli otrzymać świadczenia postojowe za listopad, jak również uzyskać jednorazową zapomogę w wysokości 5 tysięcy złotych.

Które branże mogą liczyć na pomoc od państwa?

Mowa tu przede wszystkim o branży gastronomicznej, która choć stara się jak może, coraz szybciej upada. Ponadto zapomogę i zwolnienie z ZUSu otrzyma branża rozrywkowa ( a więc film, fotografia, występy estradowe czy targi) oraz właśnie przedsiębiorstwa przyczyniające się do dbałości o zdrowie. Mowa tu zatem o wszystkich klubach fitness, siłowniach czy innych lokalizacjach ściśle powiązanych z aktywnością fizyczną.

Tarcza Branżowa co to oznacza dla klubów fitness?

Przede wszystkim realne wsparcie, które choć w niewielkim stopniu da ulgę finansową wszystkim przedsiębiorcom. Rozwiązanie, o którym mowa obejmuje więc świadczenie postojowe za miesiąc listopad, ale tylko pod warunkiem, iż dana firma uzyskała przychód w X lub XI przychodu niższego o 40 proc. rok do roku, małą zapomogę, w wysokości 5 tys. złotych pod warunkiem spełnienia warunków jak powyżej. Dodatkowo to właśnie te branże będą miały odroczone opłaty za PIT pracowników, nawet o pół roku. Wprowadzone rozwiązania nie uratują firm w takim stopniu, jak należałoby się tego spodziewać, jednak w jednostkowych przypadkach mogą realnie odciążyć właścicieli fitness klubów i siłowni.