Biegi długodystansowe – jak właściwie się do nich przygotować?

Biegi długodystansowe – jak właściwie się do nich przygotować?

Biegi długodystansowe mogą swobodnie uchodzić za odrębną dyscyplinę sportową. Są bowiem nieprzewidywalne i pasjonujące – nie ma się zatem czemu dziwić, iż z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością. Jak zacząć biegać, aby stanąć w szranki z najlepszymi biegaczami ultra? Co warto wiedzieć o takiej formie rywalizacji?

Czym właściwie są biegi długodystansowe?

Właściwie tego rodzaju biegi można swobodnie nazwać wszystkie dystanse, powyżej 42,195 km. Mogą one przybierać najróżniejsze formy. Rozpoczynając od biegów po asfalcie w pętli, po wydarzenia rozlokowane w lasach, górach czy plaży. Właśnie ta różnorodność sprawia, że tak wiele osób interesuje się biegami ultra. Ponadto, jak podkreślają biegacze, dają one swobodę i pozwalają na pokonywanie kolejnych własnych ograniczeń i barier. Nie ma jednej długości biegów długodystansowych. Dotyczą one bowiem zarówno tych 50 kilometrowych wyścigów, jak i wydarzeń kilkudobowych, gdzie zawodnicy do pokonania mają nawet kilka tysięcy kilometrów. To przede wszystkim walka z własnym organizmem i silna wola.

Podstawy przygotowania do biegów długodystansowych

Każdy biegacz doskonale wie, że podstawą w rozgrywkach biegowych jest zdrowie. Tym bardziej, gdy mowa często o morderczych wyzwaniach, które co i rusz stawiane są przez organizatorów takich wydarzeń. Dlatego każdy „ultras” powie, że pierwszym krokiem jest zadbanie o zdrowie. Regularne badania serca i płuc są tu normą. Niektórym uzyskanie właściwej formy zajmuje kilka miesięcy – innym lata. Ważne, aby posiadać historię biegową. A więc trenować w różnym tempie, regularnie, na różnych dystansach. Dużą rolę odgrywa także właściwy sposób odżywiania się, który nie pozwoli na zanieczyszczenie toksynami organizmu. Szykując swoją kondycję nie wolno zapominać o ważnym aspekcie, jakim jest regeneracja.

Biegi długodystansowe rządzą się własnymi prawami. Dlatego dobrze jest skonsultować swoje decyzje ze specjalistami w tej dziedzinie – a więc innymi, zaawansowanymi zawodnikami.